Skip to content

771 Estates BlvdTrenton, NJ 08619

Built 1998

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 28, 2008

Property Information

Block1924
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
27%
Improvement Value:$248,100
73%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,901+6.7%
2024$11,154+1.2%
2023$11,019+6.5%
2022$10,344+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5949, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 3265, Page 160