Skip to content

673 Shady LaTrenton, NJ 08619

Built 1968

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 23, 2015

Property Information

Block1924
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
34%
Improvement Value:$172,200
66%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,131+6.7%
2024$8,558+1.2%
2023$8,454+6.5%
2022$7,936+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 6211, Page 246Recorded1/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1968