Skip to content

801 Estates Blvd

Trenton, NJ 08619

Built 1970

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 8, 2006

Property Information

Block1925
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,146
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
28%
Improvement Value:$195,000
72%
Total Assessment$272,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,606+6.7%
2024$9,004+1.2%
2023$8,895+6.5%
2022$8,350+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5515, Page 161

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 3288, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1970