Skip to content

21 Pasadena DrTrenton, NJ 08619

Built 1964

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block1712
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,137
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
32%
Improvement Value:$196,400
68%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,184+6.7%
2024$9,546+1.2%
2023$9,430+6.5%
2022$8,852+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft2,137DeedBook 6372, Page 1873Recorded7/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 6147, Page 713

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 6147, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1964