Skip to content

803 Estates BlvdTrenton, NJ 08619

Built 1970

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Jul 24, 2000

Property Information

Block1925
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,662
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
29%
Improvement Value:$185,800
71%
Total Assessment$263,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,275+6.7%
2024$8,694+1.2%
2023$8,588+6.5%
2022$8,062+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$187,500
DeedBook 3878, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1970