Skip to content

74 Cranbrook RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 4, 2012

Property Information

Block1715
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,744
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,300
29%
Improvement Value:$234,500
71%
Total Assessment$331,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,693+6.7%
2024$10,959+1.2%
2023$10,827+6.5%
2022$10,163+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 6148, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1960