Skip to content

33 Rivulet Way

Trenton, NJ 08619

Built 1969

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Oct 9, 2018

Property Information

Block1925
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
29%
Improvement Value:$209,400
71%
Total Assessment$295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,428+6.7%
2024$9,774+1.2%
2023$9,655+6.5%
2022$9,063+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 6346, Page 312Recorded10/25/2018

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 6033, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1969