Skip to content

19 Oaken LaTrenton, NJ 08619

Built 1969

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block1929
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
30%
Improvement Value:$204,600
70%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,086+6.7%
2024$9,453+1.2%
2023$9,339+6.5%
2022$8,766+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft1,890DeedBook 6565, Page 1282Recorded8/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1969