Skip to content

2122 Klockner RdTrenton, NJ 08690

Built 1969

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block1930
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,879
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
29%
Improvement Value:$189,500
71%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,406+6.7%
2024$8,816+3.2%
2023$8,546+6.5%
2022$8,022+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,879DeedBook 6415, Page 396Recorded9/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1969