Skip to content

29 Birtin Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1970

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 29, 2013

Property Information

Block1825
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
31%
Improvement Value:$151,000
69%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,732+6.7%
2024$7,247+1.2%
2023$7,159+6.5%
2022$6,720+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 6174, Page 524Recorded7/15/2013

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4132, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 2686, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1970