Skip to content

4 Cannon DrTrenton, NJ 08690

Built 1958

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block1938
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,757
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
31%
Improvement Value:$177,800
69%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,131+6.7%
2024$8,558+1.2%
2023$8,454+6.5%
2022$7,936+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,757DeedBook 6296, Page 422Recorded8/15/2017

Property Sale

SaleMulti
$122,500
DeedBook 2348, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1958