Skip to content

16 Cannon DrTrenton, NJ 08690

Built 1958

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Nov 19, 2015

Property Information

Block1938
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
36%
Improvement Value:$145,900
64%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,042+6.7%
2024$7,537+1.2%
2023$7,446+6.5%
2022$6,990+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,433DeedBook 6234, Page 728

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3714, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1958