Skip to content

140 Gary DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block1940
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
34%
Improvement Value:$156,300
66%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,384+6.7%
2024$7,858+1.2%
2023$7,763+6.5%
2022$7,287+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000
Sq Ft1,478DeedBook 6472, Page 1866Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft1,433DeedBook 6210, Page 423Recorded1/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 6150, Page 354

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 6048, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1960