Skip to content

148 Gary DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$140,500
Last Sale Date
May 24, 1993

Property Information

Block1940
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,412
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
35%
Improvement Value:$151,700
65%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,225+6.7%
2024$7,709+1.2%
2023$7,616+6.5%
2022$7,149+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,500
DeedBook 2738, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1960