Skip to content

2090 Wh-Ham Sq RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block1940
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
33%
Improvement Value:$145,900
67%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+6.7%
2024$7,243+1.2%
2023$7,156+6.5%
2022$6,717+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$251,000
DeedBook 6077, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1960