Skip to content

2400 Wh-Ham Sq RdTrenton, NJ 08690

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2003

Property Information

Block1944
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,421
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
51%
Improvement Value:$86,600
49%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,192+6.7%
2024$5,803+1.2%
2023$5,733+6.5%
2022$5,382+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 2407, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1940