Skip to content

3800 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block1839
Lot83
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,402
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
33%
Improvement Value:$149,800
67%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,609+6.9%
2024$7,116+1.3%
2023$7,026+6.8%
2022$6,580+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 5058, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1930