Skip to content

1201 State Hwy 33

Trenton, NJ 08690

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block1945
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$426,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,874+6.7%
2024$25,189+29.9%
2023$19,389+6.5%
2022$18,200+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft1,890DeedBook 6494, Page 525Recorded7/28/2022

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft1,890DeedBook 6408, Page 929Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$492,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 6302, Page 1202Recorded10/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950