Skip to content

1019 S Olden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Jul 2, 2021

Property Information

Block2102
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page164

Building Details

Building Class10
DescriptionSTATION
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,038
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,200
26%
Improvement Value:$368,300
74%
Total Assessment$498,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,567+6.7%
2024$16,465+8.9%
2023$15,124-10.9%
2022$16,978+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 2375, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1920