Skip to content

1500 Klockner Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1965
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jan 13, 2026

Property Information

Block1804
Lot95
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage6.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,900
42%
Improvement Value:$239,100
58%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,413+6.7%
2024$13,509+1.2%
2023$13,346+1.9%
2022$13,100+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,024DeedBook 6616, Page 1107Recorded1/27/2026

Property Sale

SaleMulti
$45,525
DeedBook 3606, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1965