Skip to content

2547 Ydv-Ham Sq RdTrenton, NJ 08690

Built 1951

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Apr 16, 2019

Property Information

Block1946
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
35%
Improvement Value:$133,800
65%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,291+6.7%
2024$6,834+1.2%
2023$6,751+6.5%
2022$6,337+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 6370, Page 415Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6192, Page 1612Recorded5/9/2014

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6178, Page 778Recorded9/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 1951