Skip to content

2595 Ydv-Ham Sq Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$897,000
Last Sale Date
Aug 16, 2023

Property Information

Block1946
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class10
Description2S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,540
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,300
25%
Improvement Value:$349,000
75%
Total Assessment$468,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,503+6.7%
2024$15,468+1.2%
2023$15,281+6.5%
2022$14,344+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$897,000
Sq Ft4,540DeedBook 6531, Page 1580Recorded8/18/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$586,000

From:

To:

Sq Ft4,540DeedBook 6321, Page 1579Recorded4/2/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 2113, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1950