Skip to content

1898 State Hwy 33

Trenton, NJ 08690

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 15, 2014

Property Information

Block1952
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,473
Acreage2.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$546,500
74%
Improvement Value:$193,500
26%
Total Assessment$740,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,078+6.7%
2024$24,442+1.2%
2023$24,146+6.5%
2022$22,666-13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 6200, Page 1333Recorded8/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965