Skip to content

101 Acres DrTrenton, NJ 08690

Built 1951

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block1842
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,130
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
41%
Improvement Value:$123,500
59%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,415+6.7%
2024$6,950+1.2%
2023$6,865+6.5%
2022$6,445+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,000
Sq Ft1,130DeedBook 6375, Page 539Recorded7/25/2019

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5518, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1951