Skip to content

3923 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2022

Property Information

Block1950
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,314
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
29%
Improvement Value:$183,700
71%
Total Assessment$258,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,120+6.7%
2024$8,548+1.2%
2023$8,445+6.5%
2022$7,927+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$238,500

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6193, Page 1815Recorded5/27/2014

Property Sale

SaleMulti
$238,500
DeedBook 6193, Page 1815

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3304, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1924