Skip to content

3845 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1900

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 5, 2013

Property Information

Block1950
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,900
43%
Improvement Value:$90,000
57%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,564+6.7%
2024$5,215+1.2%
2023$5,152+6.5%
2022$4,836+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 6167, Page 1849

Property Built

Built

Year Built: 1900