Skip to content

63 Crest AveTrenton, NJ 08690

Built 1947

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block1951
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
36%
Improvement Value:$148,500
64%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,207+6.7%
2024$7,693+10.7%
2023$6,947+10.8%
2022$6,271+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,590DeedBook 6409, Page 1139Recorded7/29/2020

Property Sale

SaleMulti
$147,500
DeedBook 2448, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1947