Skip to content

12 Village CtTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 5, 2018

Property Information

Block1860
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,597
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
28%
Improvement Value:$217,900
72%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,604+11.2%
2024$9,539+1.2%
2023$9,424+6.5%
2022$8,846+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,597DeedBook 6313, Page 614Recorded1/10/2018

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,597DeedBook 6268, Page 1641Recorded11/21/2016

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3065, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1952