Skip to content

4053 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1940

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block1951
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
27%
Improvement Value:$196,700
73%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,550+6.7%
2024$8,951+22.3%
2023$7,319+6.5%
2022$6,870+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$408,000
Sq Ft1,572DeedBook 6473, Page 1009Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$241,000
Sq Ft1,572DeedBook 6425, Page 475Recorded12/21/2020

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 4266, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1940