Skip to content

4191 Nottingham Way

Trenton, NJ 08690

Built 1912

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Sep 27, 2018

Property Information

Block1952
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
28%
Improvement Value:$193,500
72%
Total Assessment$267,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,437+6.7%
2024$8,845+1.2%
2023$8,738+6.5%
2022$8,203+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 6343, Page 1999Recorded10/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1912