Skip to content

4153 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1950

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Dec 30, 2009

Property Information

Block1952
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
32%
Improvement Value:$188,400
68%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,814+6.7%
2024$9,199+1.2%
2023$9,087+6.5%
2022$8,530+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$367,000
DeedBook 6034, Page 718

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 4935, Page 46

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4835, Page 281

Property Sale

SaleMulti
$101,500
DeedBook 2306, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1950