Skip to content

4445 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block1953
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,500
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,900
35%
Improvement Value:$379,100
65%
Total Assessment$585,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,615+6.7%
2024$19,323+1.2%
2023$19,089+6.5%
2022$17,919+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft4,500DeedBook 6470, Page 1881Recorded1/31/2022

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 2486, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1965