Skip to content

4471 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block1953
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,170
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
37%
Improvement Value:$138,800
63%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,746+6.7%
2024$7,260+1.2%
2023$7,172+6.5%
2022$6,732+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,170DeedBook 6591, Page 705Recorded5/20/2025

Property Sale

Sale
$323,500
Sq Ft2,170DeedBook 6574, Page 173Recorded11/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$143,500
DeedBook 3274, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1900