Skip to content

2120 State Hwy 33Trenton, NJ 08690

Built 1978
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 1990

Property Information

Block1953
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,680
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,700
46%
Improvement Value:$289,600
54%
Total Assessment$536,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,899+6.7%
2024$17,714+1.2%
2023$17,499+6.5%
2022$16,427+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978