Skip to content

24 Cumberland RdTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Jul 28, 1978

Property Information

Block1954
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,733
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
36%
Improvement Value:$151,300
64%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880+7.1%
2024$7,355+1.3%
2023$7,259+7.0%
2022$6,784+2.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 2078, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1952