Skip to content

6 Sutton DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block1976
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
34%
Improvement Value:$164,300
66%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,521+6.9%
2024$7,971+1.3%
2023$7,872+6.8%
2022$7,374+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960