Skip to content

2 Ithaca CtTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 29, 2011

Property Information

Block1956
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
32%
Improvement Value:$183,300
68%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,476+6.7%
2024$8,882+1.2%
2023$8,774+6.5%
2022$8,236+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 6131, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1952