Skip to content

8 Sutton DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block1976
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
35%
Improvement Value:$153,700
65%
Total Assessment$237,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,123+6.9%
2024$7,598+1.3%
2023$7,503+3.1%
2022$7,278+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,924DeedBook 6327, Page 1325Recorded5/23/2018

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 6327, Page 1325

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 2598, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1960