Skip to content

110 Jarvie DrTrenton, NJ 08690

Built 1950

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jan 4, 2010

Property Information

Block1950
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,126
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
31%
Improvement Value:$184,200
69%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,356+6.7%
2024$8,769+1.2%
2023$8,663+6.5%
2022$8,132+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 6035, Page 713

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 4438, Page 284

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 2281, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1950