Skip to content

14 Endicott RdTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block1957
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
45%
Improvement Value:$104,600
55%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,650+6.7%
2024$6,233+1.2%
2023$6,157+6.5%
2022$5,780+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 6051, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1952