Skip to content

10 Perro PlTrenton, NJ 08690

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block1958
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,268
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,000
37%
Improvement Value:$136,300
63%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,587+6.7%
2024$7,111+1.2%
2023$7,025+6.5%
2022$6,595+2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,268DeedBook 6601, Page 1822Recorded8/26/2025

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,267DeedBook 6258, Page 1720Recorded8/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$239,000
DeedBook 6258, Page 1720

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 6153, Page 1931

Property Built

Built

Year Built: 1957