Skip to content

2 Silver Spruce WayTrenton, NJ 08690

Built 1968

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 27, 1996

Property Information

Block1960
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,300
32%
Improvement Value:$193,900
68%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,050+6.7%
2024$9,420+1.2%
2023$9,306+6.5%
2022$8,736+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 3087, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1968