Skip to content

8 Carl Sandburg DrTrenton, NJ 08690

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block1960
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
38%
Improvement Value:$151,900
62%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,373+6.9%
2024$7,832+1.3%
2023$7,735+6.8%
2022$7,245+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968