Skip to content

5 Mason Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1976

Last Sale Date
Feb 5, 2010

Property Information

Block1961
Lot113
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,896
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
24%
Improvement Value:$309,000
76%
Total Assessment$409,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,170+6.8%
2024$13,266+1.2%
2023$13,102+6.7%
2022$12,284+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976