Skip to content

2 Strassberg CtTrenton, NJ 08690

Built 1976

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Nov 15, 1994

Property Information

Block1961
Lot139
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,987
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
29%
Improvement Value:$245,800
71%
Total Assessment$344,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,151+6.7%
2024$11,389+1.2%
2023$11,251+6.5%
2022$10,561+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 2879, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1976