Skip to content

68 Great Oak RdTrenton, NJ 08690

Built 1989

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block1961
Lot156
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page189

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
27%
Improvement Value:$279,000
73%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,532+6.7%
2024$12,684+1.2%
2023$12,530+6.5%
2022$11,762+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000

From:

To:

Sq Ft2,540DeedBook 6341, Page 672Recorded9/17/2018

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 2507, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1989