Skip to content

11 John Lenhardt RdTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block2015
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
28%
Improvement Value:$265,300
72%
Total Assessment$366,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,930+6.7%
2024$12,119+1.2%
2023$11,972+6.5%
2022$11,238+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$472,000
Sq Ft2,548DeedBook 6416, Page 1071Recorded10/5/2020

Property Sale

SaleMulti
$376,900
DeedBook 4338, Page 25

Property Sale

SaleMulti
$127,400
DeedBook 2297, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1985