Skip to content

2277 State Hwy 33 - 505Trenton, NJ 08690

Built 1999
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block1961
Lot186.76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
23%
Improvement Value:$217,800
77%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+6.7%
2024$9,341+1.2%
2023$9,228+6.5%
2022$8,662+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 6594, Page 337Recorded6/16/2025

Property Sale

Sale
$226,595
DeedBook 4501, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1999