Skip to content

46 Ray Dwier DrTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 12, 1983

Property Information

Block1961
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,287
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,900
28%
Improvement Value:$260,200
72%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,725+6.7%
2024$11,927+1.2%
2023$11,783+6.5%
2022$11,060+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2231, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1980