Skip to content

54 Limewood DrTrenton, NJ 08690

Built 1973

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
May 23, 1990

Property Information

Block1989
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
33%
Improvement Value:$184,500
67%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,737+6.7%
2024$9,126+1.2%
2023$9,016+6.5%
2022$8,463+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 2529, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1973